Wyszukaj na stronie
Masz już konto? Zaloguj się!

Klub Wysokogórski Katowice w Namaste – dzień otwarty

13 styczeń 2017

Klub Wysokogórski Katowice w Namaste – dzień otwarty 18.01 o godz. 18.00

 

 
 
Program:
godz. 18.00 > Iwona Bocian: Na spotkanie z ojcem lodowych gór czyli wyjazd na Muztagh Ata
godz. 19.00 > Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu i zarazem członkowie KW Katowice Paweł Pallus oraz Marcin Zembal: Kurs wspinaczkowy z KW Katowice
godz. 19.45 > Piotr „Faraon” Głowacki: Korona Ziemi z...rozrusznikiem
 

 

„Na spotkanie z ojcem lodowych gór czyli wyjazd na Muztagh Ata”
Iwona Bocian
„Zaczęłam od wypraw do Słowenii (Alpy Julijskie), potem doszły pasma górskie Bułgarii (Riła, Pirin). Kolejnym krokiem było wyjście poza Europę i wyjazd do gór Turcji (Taurus), Kaukazu. Równoległe kończyłam kurs wspinaczki skalnej (2001 rok), który zamierzałam wykorzystać w dalszej aktywności górskiej. Ze względu na zainteresowanie kulturą islamu celem stał się Iran ze szczytem Demawand położonym w górach Elburs (2004). Kolejnym punktem na mapie były Himalaje i Indie Północne (2005). W 2006 roku zrealizowana została wyprawa do Pakistanu i indyjskiego Radżastanu. Celem było m.in. przejechanie Karakorum Highway, dojście do base camp pod Nanga Parbat oraz odwiedzenie Peshawaru leżącego na autonomicznym terenie. Po powrocie z Azji zdecydowałam się na nowy kontynent. W związku z tym w 2007 roku zrealizowałam samotną wyprawę w Atlas Wysoki (Jabal Toubkal – najwyższy szczyt Afryki Północnej). Poza rejonem górskim odwiedziłam też większość rejonów Maroka.

Dzięki działalności w Klubie Wysokogórskich w Katowicach uczestniczyłam w rocznym kursie „Byli sportowcy na rynku pracy”. Efektem tego szkolenia było poznanie środowiska wspinaczkowego z innych województw oraz alpinistów jaskiniowych. Zaowocowało to wyjazdem na eksplorację jaskiń Czarnogóry.

Wyprawy są przygotowywane przeze mnie osobiście. Do celu wyprawy nie zawsze jedzie się bezpośrednio, a i transport jest różny. Są klimatyczne lokalne linie lotnicze, zdarza się kolej transsyberyjska, czy autostop, na którym w 100% była oparta wyprawa do Serbii, Bośni i Czarnogóry zrealizowana w 2008 roku. W tym samym roku przygotowałam też samodzielnie jedną z najbardziej czasochłonnych wypraw, tj. do Azji Centralnej – Tadżykistan, Uzbekistan, Kirgistan. Wszystko odbyło się zgodnie z założonym planem zarówno pod względem odwiedzonych miejsc, jaki i działalności górskiej. Celem było zobaczenie przede wszystkim miejscowości z dawnego jedwabnego szlaku, a także przejechanie przez Pamir Highway i zdobycie 5 tys. zlokalizowanie przy jeziorze Karakul w Tadżykistanie. Potem były góry w Gruzji, Albanii, Chin a w zeszłym roku (2016) wulkany – Antisana i Cayambe w Ekwadorze. 
Nie zawsze angielski, czy rosyjski wystarcza podczas wypraw, dlatego ukończyłam 2 stopnie języka migowego. Choć setka wódki jest zwykle bezcennym. Generalnie najtrudniej jest wyjść z domu. Potem wszystko dzieje się już praktycznie samo”.

 

 

 

 

 

„Kurs wspinaczkowy z KW Katowice”

Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu i zarazem członkowie KW Katowice:
Paweł Pallus
Instruktor i trener alpinizmu oraz instruktor kursu wspinaczki skalnej w KW Katowice. Współzałożyciel w 1964 roku legendarnego, Harcerskiego Klubu Taternickiego im. gen. Mariusza Zaruskiego w Katowicach, z którego wywodził się najwybitniejszy polski himalaista Jerzy Kukuczka. Grotołaz i taternik, penetrujący większość jurajskich jaskiń i wszystkie tatrzańskie, później alpinista i speleolog, organizator wielu wypraw w najwyższe góry świata. Wspinał się w masywie Bucegi w Rumunii, zgłębiał jaskinie Triglavskiej Brezny w Alpach Julijskich, zdobywał dziewicze szczyty w górach Iranu. W kolejnych latach, uczestnicząc w Śląskiej Wyprawie w góry Afryki, wszedł na najwyższe szczyty tego kontynentu m.in. Kilimandżaro, Mount Kenya i Ruwenzori. Poprowadził nową drogę na Tiricz Mirze w Hindukuszu i dotarł do sanktuarium himalajskiej Annapurny. Odcisnął także swój ślad w górach Atlas i w paśmie Karakorum. W Ameryce, zwłaszcza Południowej wchodził na wierzchołki Kolumbii, próbował swych sił w ekstremalnych warunkach Patagonii, zdobywał najgłębsze jaskinie Meksyku. Jest znaną postacią i autorytetem w świecie alpinistycznym.

 

 

Marcin Zembal
Instruktor taternictwa PZA, instruktor wspinaczki wysokogórskiej (uprawnienia państwowe)
Hydrogeolog, pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym, autor i współautor wielu opracowań kartograficznych. Od 1996 roku prowadzi kursy skałkowe i tatrzańskie. Prowadził zajęcia wspinaczkowe dla studentów i żołnierzy oddziałów wojsk powietrzno-desantowych. Odbył staż instruktorski w Ecole Nationale de Ski et´Alpinisme w Chamonix we Francji. Aktywnie wspina się latem i zimą w licznych rejonach skałkowych i górskich Europy.

 

 

 

„Korona Ziemi z rozrusznikiem”

Piotr „Faraon” Głowacki
Wiceprezes KW Katowice, aktualnie realizuje autorski projekt „Korona Ziemi z rozrusznikiem” (rozrusznik serca ma od 1995 roku). Jego pasjami są foto, moto, żagle, podróże, wspin. Członek Rady Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki od 2014 roku.

 

W ramach projektu KZzR zdobył:
2010 Kilimanjaro, Afryka
2011 Aconcaqua, Ameryka PD
2012 Elbrus, Europa
2013 Denali (Mt Mc Kinley), Ameryka PN
2014 Mt Blanc dwukrotnie (innymi drogami) Europa
2015 Mt Vinson, Antarktyda
2016 Aconcaqua (ponownie) Ameryka PN

Dalsze szczyty w planach.

 

 

 

 

Kontakt | Polityka prywatności | Media | Stara wersja strony | Konto klubu | Konto Pomnikowe

Copyrights © 2010-2019 Klub Wysokogórski w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie i tworzenie stron internetowych Orko Group