Wyszukaj na stronie
Masz już konto? Zaloguj się!

Lodospad LOSAR dla naszych!

09 marzec 2019

7 marca 2019 zespół w składzie Marek Chmielarski, Mariusz Lange i Artur Małek (wszyscy KW Katowice) wspiął się na piękny lodospad LOSAR, zlokalizowany tuż poniżej Namche Bazar.

Droga sławę zawdzięcza niesamowitemu opowiadaniu autorstwa Wojtka Kurtyki (“Losar. Historia przejścia kaskady lodowej nad wioską Namcze Bazar, GÓRY styczeń-luty 1998), który przybliżył w nim swoją historię związaną z przejściem tej drogi w towarzystwie śp. Maćka Rysuli. Opowiadanie najpierw ukazało się w miesięczniku Góry. Potem, przetłumaczone na język angielski i delikatnie zmienione, ukazało się w magazynie Alpinist.

Losar liczy ok. 700 metrów i wyceniany jest na WI5. Większość lodospadu oferuje trudności ok. WI3-WI4. Całość kulminuje ok. 100-metrową kolumną.

Pierwszego przejścia tej lodowej linii dokonał w 1994 roku zespół składzie Erik Decamp i Catherine Destivelle. Od tamtego czasu Losar zyskał przejście solowe – Whit Magro (2006 rok), wspiął się na niego również niewidomy Erik Weihenmayer (w zespole z Robem Rakerem i Ianem Osteyee, 2008 rok).

Chłopakom Gratulujemy!

 

źródło: wspinanie.pl

Tagi: Artur Małek, Marek Chmielarski, Mariusz Lange, Losar
Lodospad LOSAR dla naszych!
Kontakt | Polityka prywatności | Media | Stara wersja strony | Konto klubu | Konto Pomnikowe

Copyrights © 2010-2019 Klub Wysokogórski w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie i tworzenie stron internetowych Orko Group